Telefon
WhatsApp

Kulp’ta yarım kalan bağ belleme dönemi yeniden başladı

Ramazan ayı nedeniyle bağlarını bellemeyen Diyarbakır’ın Kulp ilçesinin köylerinde tarımla uğraşan vatandaşlar, daha fazla verim elde etmek için bağlarını bellemeye başladı.

Kulp ilçesinde en çok bağcılık işleriyle uğraşan köyler Özelikle Özbek ve hevedan bölgesi köyleri ile Hamzalı,Konuklu ve İnkaya köyleridir ,bu köylerde yetişen üzümler hemen hemen ilçede bağcılıkla uğraşan halkın %75’lik kısmı oluşmaktadır. Bağ sahibi İbrahim Taş, her yıl bahar mevsiminde belleme çalışmalarını yaptıklarını belirterek, bu dönemde yapılan bellemenin verimi artırdığını söyledi.

Taş, “Kışın geride bıraktığı izleri taşıyarak iyi bir bakıma ihtiyaç duyulan bağ ‘da belleme dönemi  bundan 20-25  gün önce başladı. Ancak bu sene Ramazan ayı vesilesiyle bizim gibi çoğu  Kulplu çiftçi  biraz geç kaldı ,  bağ belleme çok önemli  gerek havaların ısınmasından, gerekse bitkilerin gelişme dönemine girmesi nedeniyle bağdaki doğal örtüye en iyi yetişme ortamını sağlamak gerekir.”dedi

Toprağın sertleşmesinin ününe geçmek gerektiğini söyleyen çiftçilerden Reşat Taş ise,” Toprak kış aylarında kar, yoğun yağışlar, aşırı soğuklar nedeniyle sertleşir ve hava alma güdüsünü iyice kaybetmiştir. Ancak bu sene kar yağmadığı gibi yağmurda yetersiz yağdı yine de toprağı yüksek miktarda havalandırmak gerekir bu amaçla belleme yaparak bu çalışma sistemini sürdürüyoruz.”şeklinde konuştu.

Kulp ilçesinde bağcılıkla uğraşanlar eskiye dayalı bağcılık olduğu için çiftçiler bağ belleme çalışmalarında genellikle bu işi bel küreği ile yaparak, toprağı bir kürek derinliği kadar açıyor. Bu şekilde toprak hem havalandırılıyor, hem de bağın yetişmesine uygun bir zemin oluşturuyorlar .