Facebook
Twitter
Kulp’ta Çanakkale Zaferinin 108. Yıl dönümü ve Şehitleri anma günü dolayısıyla tören düzenlendi

Kulp İlçe Kaymakamlığı bahçesinde çelenk sunumuyla başlayan Çanakkale Zaferinin 108. Yıl dönümü ve şehitleri anma programı saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Demet Çubukçu yaptı.

Çubukçu yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi. “Bugün, Kutsal Vatan topraklarının Bölünmez bütünlüğü uğruna Canlarını seve seve feda eden Aziz şehitlerimizi, 18 Mart Çanakkale zaferi ve şehitleri anma günü vesilesiyle rahmet ,Şükran ve saygıyla anıyoruz. Çanakkale Savaşları, Yüce Türk milletinin Vatanseverlik, Fedakârlık ve cesaret gibi kutsal değerlerimizin Sergilendiği büyük bir kahramanlık destanıdır.

Bundan 108 sene önce, Çanakkale önlerinde yazılan Destan, tarihin akışını değiştirmiş ve tarih sahnesindeki müstesna yerini almıştır. Çanakkale öyle  bir mücadeledir ki, asırladır yorgun düşmüş bir milletin varlığını, bağımsızlığını devam ettiren  azim ve  gayrettin ifadesidir.Kadın erkek, yaşlı, çocuk demeden tüm insanımız, bu Şanlı mücadelede yer almış ve vatanı, canı pahasına savunmuştur. Çünkü Vatan dediğimiz bu toprak bedeli ağır ödenmiş bir topraktır. Vatanını ve özgürlüğünü canı pahasına korumaya kararlı bir Millet karşısında hiçbir kuvvetin, hiçbir silahın duramayacağını görülmüştür. Çanakkale Kınalı Kuzuların Şeref madalyası, namus ve şeref savunmasının adı, Bağımsızlık ve var olma mücadelesinin timsali olmuştur.” dedi

Kulp İmam Hatip Anadolu  lisesi  öğrencisi Zeynep Sancar’ın Karanlık Yıldızların parlayan adlı  kompozisyonun  okunması ,Barış ortaokul  öğrencisi Zeynep Emre’nin   Zafer Türküsü adlı şirin okunması , Şehitlere dua okunması  ile devam eden program, İlçe genelinde Çanakkale Zaferi temalı şiir, resim ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere Kulp Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Mustafa Gözlet, Cumhuriyet Başsavcısı Barış İslamoğlu tarafından çeşitli ödüller takdim edildi. Büyük bir katılım gösterilen Çanakkale Zaferi anma programı ödül töreninin ardından sona erdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!