Facebook
Twitter
Kulp’ta kadınlara yönelik sağlık semineri verildi

İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen eğitimde 210 kadın kursiyer katılım sağladı. Sunumu Yapan Ebe Merva Berekeci ve Hemşire  Kübra Aslan tarafından verildi.

Sunumu Yapan Ebe Merva Berekeci, “Düzenli olarak hekim kontrolüne gitmek ve Bunlar dışında vücudu her türlü hastalıktan korumanın en etkili yolu, sağlıklı yaşam alışkanlıklarına sahip olmanın yanında,  Sağlıklı yaşam alışkanlıkları kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de her yaş grubuna ve her bedene uygun ortak özellikler bulunmaktadır. Kaliteli ve sağlıklı yaşam için hekim tavsiyelerine uymalı “dedi.

Rahim ağzı kanseri, her yıl 500.000’den fazla kadını etkileyen, kadınlarda en sık görülen 5 kanser türünden biridir. Rahim ağzı kanseri evresine göre daha derin dokulara ve uzak organlara yayılım gösterebilir. Rahim ağzı kanseri, önlenebilen kanser türlerinden biridir. Dünya Sağlık Örgütü rahim ağzı kanserine karşı etkin koruyuculuğu nedeniyle; yetişkinlere ek olarak erkek ve kız çocuklarının da aşılanmasıyla, HPV kaynaklı hastalıklar ile rahim ağzı kanserinin önümüzdeki yüz yıl içinde ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

Soru cevap şeklinde devam eden seminerde tüm katılımcıların soruları tek tek cevaplanarak bilgilendirildi. Seminer sonrası kadın kursiyerlerin bu tür seminerlerin faydalı olduğunu belirterek, bundan sonra farklı konularda her ay bir seminer yapılmasını istediler.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!