Telefon
WhatsApp
Kulp’ta yılın ilk organik bal hasadı başladı
Öz Eren Köşem pastanesi

 

Yılın 5 ayını  yaylalarda geçiren  Kulp ilçesindeki arıcılar, balları süzme işleminin yapıldığı çadırlara taşıyor. Arıcılar, süzdükleri balları şişelerde paketleyip, satışa hazır hale getiriyor. Kulp  ilçesinin 2000 rakımlı Ağaçkorur yaylasına bırakılan ve arıların binlerce bitki özünden ürettiği organik bal birçok kesim tarafından da tercih ediliyor ve pazarında sıkıntı yaşanmadığı öğrenildi.

15 yıla yakındır Kulp  ilçesinde Arıcılık yapan Levent Uçar, ürettikleri balın organik  olduğu ve  oldukça kaliteli olduğunu, hijyenik şartlarda hasat yaptıklarını söyledi.

"15 yıla yakındır ,Kulp  ilçesinde aracılıkla  uğraşmaktayım, Az bal üretiyorum ama  kaliteli bal üretiyorum . Arıcılığa  başladığım tarihten beri organik bal  öretmekteyim  ve  organik bal ürettiğime dair sertifikam vardır. Arıcılara tek önerim hiçbir zaman kendi ailenize yedirmediğiniz balı başkalarına reva görmeyiniz. Kaliteli ve organik üretim yaparsanız zaten başarılı olmuş sayılırsınız.  Yıllardır Kulp ilçesinde kaliteli ve organik bal ürettiğim için pazarlamada  hiçbir sıkıntı yaşamıyorum .Bal üretimin yanında ayrıca arı ürünlerinden ürettiğimiz propolis ve polende üretiyoruz." dedi

Zergus

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!