Telefon
WhatsApp
Uçkun, Kulp’un farklı noktalarında satışa sunulmaya başlandı
Öz Eren Köşem pastanesi

Baharın gelmesiyle birlikte Kulp ilçesinin Yaylak, İslamköy ,Akdoruk ,Alaca ,Ağaçkorur ,Akçasır ,Aygün ve Dolun köylerinin yüksek kesimlerde doğal olarak yetişen ve A, E ve C vitaminlerinin bulunduğu, ayrıca Kanser Hastalığına,şeker hastalığı, bağırsakların temizlenmesi, diyabet hastalığı, kan şekerinin düşürülmesi, mide ekşimesi ve hemoroit gibi hastalıklara iyi geldiği rivayet edilen Uçkun, tezgahlardaki yerini aldı. Uçkunun ilçede 7 den 70 e herkes tarafından tüketilmesi ise en çok Uçkun toplayıcılarını sevindiriyor.
Topladığı Uçkunları pazarda satan Hamit Demir, aylardır Uçkun mevsimini beklediğini söyledi. Ekmek teknesinin "iş başı" yaptığını ifade eden Demir , "Kısa bir süre de olsa ekmeğimizi kazanmaya başlayacağız. İlk olarak Kulp dağlarında çıkan Uçkunu ,Kulp’luların sofrasına getirmenin gururunu yaşıyoruz, çok Zahmetli bir iştir. Kulp’un en yüksek dağlarında yetişen Uçkunu toplamak için sabahın erken saatlerinde yollara düşüyoruz ve bazen 15-20 kilometre bile yol yürüdüğümüz oluyor. Uzun ve zahmetli bir yolculuktan sonra Uçkunların bulunduğu yere vardığımızda akşama kalmadan toplamaya çalışıyoruz ve topladıklarımızı Kulp ilçesine getirip satarak kısa süreliğine aile bütçelerimize katkıda bulunuyoruz " dedi.


Kulp ilçesi merkez yeni mahalle Diyarbakır Caddesi üzerinde tezgâhlarını kuran esnaflar, torbalara doldurulan uçkunları tezgâh üzerinde sergilediler.

Yıllardır Uçkunu tüketen ve her kese tavsiye eden Mehmet Can Tanrıverdi, ,uçkunun faydaları hakkında da kısa bilgi verdi, Tanrıverdi: “vitaminleri bakımından zengin bir doğal bitki olan Uçkun, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi ateşli hastalıklara karşı direnci arttırıyor. Hazımsızlık, kabızlık, yorgunluk, uykusuzluk gibi şikâyetlerin gidermesine yönelik etkisi biliniyor. “dedi

Uçkun satıcısı Mehmet Deniz ise, Uçkunun gördüğü rağbetten memnun. Yılın ilk uçkunu getirmenin önemli olduğunu belirterek, uçkunun kilogramının 8 ile 10 TL arasında alıcı bulduğunu söyledi. Nisan ayı sonlarına doğru ve Mayıs Ayı Ortalarına kadar devam  eden ve kısa süreliğine de olsa hem aile geçimlerini sağlamaya çalışan uçkun toplayıcıları hemde bizim gibi tezgahta satan satıcılara iş yapmanın sevincini yaşadığını ifade etti.

Uçkunun Faydalarından bazıları ise şöyle
Yapılan araştırmalarda Özellikle, Kolesterolü düşürme de fayda sağlayan Uçkun, kalp rahatsızlarının oluşmasını engellemektedir. Kırışıklıkları gideren ve cildi yenileyen bitki, yaşlanmanın da önüne geçmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanızı sağlar.
Salata olarak ya da yemeklerden sonra meyve olarak tüketebilinir. Ayrıca kaynatılarak birçok hastalığın tedavisinde kullanabilinir. Çiğ olarak tüketildiği gibi pişirilerek de yenebilmektedir. Bu doğa harikası bitki, çok ucuz meblağlarda satışa sunulmaktadır. Tıbbi ilaç yapımında da kullanılan bitkinin saymakla bitmeyen birçok yararı bulunmaktadır.

Öte yandan , 2016 yılında  basında yer alan haberler göre , ABD’nin en büyük eyaletlerinden birinde yer alan Atlanta Üniversitesi’nde uçkun bitkisini kansere iyi geldiği ile ilgili yapılan araştırmalarda aşama halinde fareler üzerinde deneyler gerçekleştirildi. Yapılan deneylerde, uçkun bitkisinde bulunan parietin isimli kırmızı pigmentler, kanser hücrelerine enjekte edildi. Gözlem sırasında sadece iki gün içerisinde kanser hücrelerinin yarısının öldüğü görüldü. Pigmentlerin modifiye edilmiş bir çeşidinin de tümörlerin gelişimini azalttığı belirlendi.

Zergus

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!